Laulupeo raamat

Laulupeo raamat on trükikojas!

Tartu laulupeo eel, käesoleva aasta maikuus ilmub  laulupeo raamat - raamatu esitlus toimub 28. mail kell 16 Tartu Laulupeomuusemis. Raamatu autor on Juhani Püttsepp, kujundaja Maarja Roosi. Sama tandemi koostöös sündis ka Tartu Ülikooli 375. aastapäeva juubelialbum.
 
Tallinna vanalinnas Müürivahe tänavas vanade pappmappide vahel elab meie ajalugu. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum talletab heliloojate noodilehti, auaadresse, kirju kodustele. Eduard Tubin, Juhan Aavik, Rudolf Tobias, Aleksander Läte, Karl August Hermann – kõigile neile ja paljudele teistele muusikainimestele on Taaralinn olnud elu- ja töökohaks. Karl August Hermanni käsikiri, mis välja antavasse raamatusse jõuab, kannab nime «Kõhu rohi Jukule». Käsikiri on servast nii kulunud, et pole õieti aru saada, kas sinna kirjutatud aastanumber on 1886 või 1888? Aga laul ise on alles ja nooditundja võib meie raamatut kui lauluraamatut käes hoides viisi üles võtta.
 
Rannu lastekoori laulja Katrin kirjeldab ilmuvas raamatus seda ehmatavalt ülevat tunnet, mis haaras teda siis, kui ta esimest korda laulupeo suures kooris suu lahti tegi. «See on küll asi, mida ma tahaksin oma lastelastele rääkida,» ütleb ta. Aukartustäratavast laulupeo ühistundest jutustab oma lastelastele Katrin ja sellest on juba mitmeid ning mitmeid põlvi jutustatud enne teda. Alates sellest ajast, kui Vanemuine Emajõe kaldal oma pillilugu mängis. Kes ta oli - Vanemuine? Milline ta välja nägi? Kas ta habe ulatus päris rinnuni või mitte? Tartumaa laulupidude album algabki kahe pildiga meie laulujumalast, Vanemuisest.
 
Raamatus on ka inglise keelne põgus kokkuvõte, seega sobib raamat ka väärikaks kingituseks külalistele. Raamatus sisaldub ka nimekiri senistest Tartumaa pidudest ning kõigist tänavuse peo osavõtjatest. Raamatus on 144 lehekülge, neil kõigil mängib lisaks tekstile olulist osa huvitav kujundus.

Juhani Püttsepp ütleb: „Tartu laulupidude raamat kõneleb piduliku albumi vormis möödunud Tartumaa pidudest ja laulupeo juurtest valmistades ette 2009. aasta pidu. Püüame albumis rajada sildu möödunu ja tänase vahel, heidame pilgu nii tänastele kui ka kunagistele eestvedajatele. Tegelikult võiks see album olla ka nagu üks laul, oma kulgemise ja nootidega, eelkõige tervik ja kunstiteos, mitte pelgalt materjalikogu või info hankimise koht. Üks vana laul, mida me nüüd uuesti ja rõõmsalt laulame“. Kontakti saab raamatu autori Juhani Pütsepaga võtta e-posti aadressil [email protected].
 
Raamat ilmub suuresti Tartu Kultuurkapitali juurde loodud Tartu laulu-ja tantsupeo sihtkapitali toel. Tänaseks on Tartu linn ja mitmed Tartumaa vallad teinud annetusi, samuti on kogutud pisut raha Kultuurkapitali korjanduskasti kontsertidel.