Laulupeo näitus

Neljapäeval, 11. juunil kell 16 avatakse Tartu Laulupeomuusemis näitus

 
Laulupidu teeb rahvas!
                                   (Jaan Tõnisson, 1930)
Tartumaa laulupeod 1926-1940
 


Laulupidu teeb rahvas! Sellist pealkirja kandis Jaan Tõnissoni artikkel ajalehes Postimees 15. juunil 1930.
1894 aastal toimunud viies üldlaulupidu jäi viimaseks Tartus peetud üldlaulupeoks, kõik edasised peod toimusid Tallinnas.
Tartumaa II laulupeo eel tegid Tartu ühiskonnategelased, eesotsas Postimehe omaniku ja peatoimetaja, „Tartu vaimu“ ühe markantseima esindaja, Jaan Tõnissoniga ettepaneku tuua üldlaulupidude korraldamise traditsioon tagasi laulupidude sünnilinna. Selline ettepanek tekitas palju vastukaja. Õli lisas tulle laulupidude korraldamisega tegelev keskorganisatsioon Eesti Lauljate Liit, püüdes Tartu maakondliku laulupeo suruda kohalike laulupidude ritta, mis olid piiratud kitsaste raamidega nii kooride arvu kui ka peo eelarve poolest.
1926. aastal toimunud Tartumaa I laulupidu kujunes osavõtvate kooride hulgalt oluliselt rahvarohkemaks kui teised maakonnapeod, mis andis kogu ettevõtmisele üleriigilise tähtsuse. Lauljaid osales kõikidest Eesti maakondadest. Laulupeole registreerunud esinejaid oli 11 981 lauljat-mängijat, vaid mõnesaja osaleja võrra vähem kolme aasta eest Tallinnas toimunud üldlaulupeol osalenute arvust. Kuulajaidki saabus peopaika, Tammeväljale kümnete tuhandete kaupa üle maa. Selline osavõtjaterohkus viis tartlased mõttele, et Tallinn tuleks edaspidi üldlaulupidude juhtpositsioonilt tõrjuda. Seda nõudvat avalik arvamus. Tartlased kutsusidise oma pidu Eesti laulupeoks ja kinnitasid, et peole annab hinge rahvas.
 
Tartu on olnud läbi aegade laulupidude linn – meie laulupeod on siin sündinud ja laulupidude mõte kandunud siit välja üle kogu riigi, ning mõjutanud ka meie lähemaid naabreid.
Käesolev näitus annab ülevaate Eesti Vabariigi esimestel iseseisvusaastatel toimunud neljast Tartumaa laulupeost, maakondlikust peost, mis kasvasid üle-eestilisteks sündmusteks.
 
Näituse koostas Tartu Laulupeomuuseumi kuraator Kristiina Tael, kujundas Joonas Õunapuu.
Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp.
Näitust jääb avatuks 31. oktoobrini (K-P kell 12-18), lisainfo tel. 7 461 021, e-post
 
Näituse külastamine muuseumi piletiga.